BALIKESİR SEYAHATİ-1

HERKESİN GEZDİĞİ VE BİLDİĞİ “MARKA ŞEHİR BALIKESİR”

Balıkesir şehri hem ülke içinde hem de Dünyanın diğer ülke insanları tarafından gezilip bilinen bir şehir. Ayvalık, Edremit ve Erdek ilçeleri öylesine ünlenmiş ki bu ilçeler artık Dünyada marka isim olmuşlar. Neredeyse Balıkesir’i sollamış durumdalar…

Gezmeye şehrin neresinden başlarsanız başlayın, birçok tatil beldesi ile berrak bir denizi ile saatler boyu uzanan kumsallarına hasret kalırsınız, mavi denizi gözünüzü kamaştırır. Yeşil örtüsü ve geniş çam ormanlarıyla kaplı dağları ve tepeleri ve küçük kasabaları ile devamlı olarak insanları büyüleyen bir şehirdir.

Tarihi kalıntıları ve gelişmiş sosyal yapısı içinde temiz bir çevrede iyi bir sosyal zaman geçirmek isteyen herkesi kendisine çeken bir şehirdir.

Turizm bölgelerinde, alınan göçler, turizm faaliyetleri ve yabancı kültürlerin etkisiyle gelenekler zayıflamış ve yöresellik kaybolmuş durumdadır. Turizm dışında kalan, Savaştepe İvrindi, Dursunbey, Susurluk ve Sındırgı gibi ilçelerinde yöresellik halen devam etmektedir…

Balıkesir’de en eski yerleşik olan Türkleri ifade eden Manavlar, Yörükler, Çepniler, Tahtacılar, Muhacirler, Tatarlar, Nogaylar, Pomaklar, Arnavutlar, Boşnaklar, Çerkezler ve Gürcüler her konuda tam bir ortak kültür meydana getirmiştir.

 Balıkesir

MUTFAK KÜLTÜRÜ

Balıkesir’de coğrafi şartların ve bölgede yaşayan çeşitli halk kitlelerinin bölgeye getirdiği kendine has bir mutfak kültürleri toplamda zengin bir mutfak kültürüne dönüşmüştür.

Balıkesir mutfağında yer alan bazı yemekler şöyledir. Acı Filiz Kavurması, Keşkek, Tirit, Düğün Çorbası, Sarımsaklı Bulgur Pilavı, Peynirli Patlıcan, Mafiş Tatlısı, Tavuklu Mantı, Börülce, Balıkesir Kaymaklısı ve Höşmerim Tatlısı.

Savaştepe

“HÖŞMERİM TATLISININ” HİKAYESİ

Balıkesir, Höşmerim Tatlısının, ortaya çıkışının söylenegelen bir hikayesi vardır. Şöyle ki; Rivayete göre askere giden evin erkeği, uzun yıllar vatani görevini yaptıktan sonra evine döner. Evin hanımı, Fadime Hanım, bir sofra kurmak ister, fakat evde hazırda sunabileceği yiyecek yoktur.

Bunun üzerine Fadime Hanım, Evde bulunan, taze peyniri hafif ateşte pişirmeye başlar, içine yumurta sarısı, şeker ve irmik katarak pişirir ve kocasının önüne getirir. Biraz yemesini ve eşinin tepkisini beklerken bir süre sonra merakla” Hoş mu erim. Hoş mu erim?” diye sorar.

Kocası memnuniyetle” Hoş hoş” diyerek Fadime hanımı takdir eder. Bundan sonra bu tatlının adı” HÖŞMERİM” olarak tarihe geçer.

Edremit

Sındırgı: İlçe Simav Çayının kıyısında, kurulmuştur ve İl merkezine 60 km uzaklıktadır. İlçe toprakları dağlıktır. Kuzeydoğusunda Alaçam dağları, güneyinde Demirci-Simav Dağları, batısında Gölcük Dağı yer alır. Ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, üzüm, arpa, susam, tütün, elma ve pancar olup, ayrıca az miktarda ayçiçeği ve pamuk yetiştirilir. Köylerde halı, kilim, seccade ve heybe dokumacılığı yaygındır. İlçe topraklarında, kil, kaolin ve perlit yatakları vardır.

Sındırgı’nın ünlü Yağcıbedir halıları, Dünyaca tanınan ve simge olmuş el sanatı ürünüdür. Bu halı kültürü, Yağcıbedir Yörüklerinin Ortaasyadan getirdiği iki bin yıllık bir kültürün yansımasıdır.
Her biri farklı anlam içeren motiflerle süslü olan, Yağcıbedir halılarının, dokunuş amaçlarından biri çeyizlik içindir. Halılar üzerine ki her bir renin bir anlamı vardır. Lacivert gökyüzünü, Kırmızı bereketi, Kahverengi toprağı, Siyah hüznü ve Beyaz sevinci, sembolize etmektedir.

Sındırgının Kurtdere köyünde, her yıl, temmuz ayında, ünlü güreşçi “Kurtdereli Mehmet’e “atfen, Pehlivan Yağlı Güreşleri” düzenlenmektedir.

İvrindi: İlçe Balıkesir’in güneybatısında ve 37 km. Uzaklıktadır, ilçe Edremit kara yolunun üzerindedir ve 2 km. İçeride kalmaktadır.  İlçede ormanlık bölgeler zengindir. İlçenin geliri tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

İlçede üretilen peynirler “Mihaliç Kelle Peyniri” adı ile Türkiye çapında ün kazananmış tır.  Daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla her yıl Eylül ayı içerisinde geleneksel ‘Peynir Festivali’ düzenlenmektedir. Bu festivallerde, Yağlı Pehlivan Güreşleri, halk konserleri ve toplu sünnet şölenleri etkinliği yapılmaktadır.

İvrindi ilçesinde ağaç işleri olarak yapılan eşyalar: Kaşık, oklava, kirkit, ağızlık ve bastondur. Bunlar ayrıca boyanarak süs eşyası olarak da değerlendirilmektedir. Ayrıca ilçede çömlek ürünleri olarak desti, küp, sigara tablası, saksı ve güveç yapılmaktadır.

Savaştepe: İlçe İl merkezine 46 km mesafededir. Ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa ve baklagiller olup, ayrıca az miktarda pancar, üzüm, tütün, pamuk, ayçiçeği ve susam yetiştirilir. İlçeden İzmir-Balıkesir demiryolu geçmektedir.

Savaştepe’ye 4 kilometre uzaklıktaki Suçıktı Mevkii’ndeki karaçam ormanı içinde bulunan “Peri bacaları” her biri birer abideyi andıran irili ufaklı 15 adet taş yapılar görülmeye değerdir. Geçmişi hakkında kesin bir malumat elde edilemeyen, peri bacaları, birer doğa harikası,

Ayvalık

Manyas: İlçe il merkezine 54 km uzaklıktadır. İlçe Manyas Gölü’ne 10 km mesafede gölün güneyinde bulunmaktadır. İlçe ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayanır. Sulu araziden yılda iki kez ürün alabilmek mümkündür. Yetiştirilen ürünler arasında buğday, ayçiçeği, şekerpancarı, domates, mısır, lahana, pirinç başta gelmektedir. Küçükbaş hayvancılıkta merinos, kıvırcık türü koyun ve kıl keçisi beslenmektedir. Manyas ekonomisinde süt ve süt ürünlerinin önemli bir yeri vardır.

Manyas’ta ayrıca kaplıcalar ve termal turizm merkezleri kurulmuştur.

Ayvalık: Antik yerleşim yerlerinde olan Ayvalık’ın yüz km ‘den fazla kıyı şeridi bulunmaktadır. İlçede lodos ve poyraz rüzgarları hakimdir. Yazın ise kavurucu sıcaklarda esen İmbat ve Meltem rüzgârı serinletici etki yapar.

İlçe ekonomisi büyük ölçüde turizme ve başta zeytincilik olmak üzere tarıma bağlıdır. Ayvalık’ta zeytin dışında pamuk, çam fıstığı ve üzüm gibi tarım ürünleri de yetiştirilir.

Bandırma: İlçe önemli bir liman merkezidir. İstanbul, Bursa ve İzmir illerinin ortasında yer alan ilçe, gelişmişlik bakımından ön sıralarda yer almaktadır.

Bigadiç: Antik çağlarda bu yana yerleşim yeri olan ilçe, il merkezine 38 km. Mesafede bulunmaktadır. İlçenin büyük kısmı ormanlıktır ve ilçede orman ürünlerine dayalı mobilya, kereste ve doğrama sektörü gelişmiştir.

Edremit: İlçe, Ege Bölgesi’nin kuzeyinde-Çanakkale-İzmir kara yolunun üstünde Edremit Körfezi’nin sekiz km. İçerinde kurulmuştur. İzmir’e 200 km. ve Çanakkale’ye 135 km. Uzaklıktadır.

İlçe ekonomisinde turizm önemli bir paya ve potansiyeline sahiptir. İlçede Kocaseyit Havaalanı bulunmaktadır. Yaz sezonunda her gün İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara arası, kış sezonunda ise haftanın üç günü İstanbul Sabiha Gökçen Hava alanına uçak seferleri düzenlenmektedir.

Erdek: İlçe Marmara Denizi’nin güney kıyısı ortasında üçgen şeklinde bir yarımadadır. Uzun bir kıyıya sahip olan Erdek’in sahilleri genelde kumsal ve doğal plajdır. Ayrıca ormanlarla kaplı olup, bütünüyle av koruma sahasıdır. Kestane ve zeytin ağaçları göze çarpmaktadır.

Ekonomisi tarım, balıkçılık ve turizme dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri zeytin, kırmızı soğan ve buğdaydır. Bunun yanı sıra kiraz, kuru fasulye, salçalık biber, elma, erik, tütün de yetiştirilir. İç turizmin en yoğun olduğu ilçelerden biridir.

Bandırma
Gönen: İlçe, Marmara Denizi’nin etkisinde kaldığından, ılıman bir iklim hüküm sürmektedir.   İlçede ekonomi hayvancılık ve tarım ve turizme dayanmaktadır. Tavukçuluk ve arıcılık yaygındır. Son yıllarda süt sanayi, çeltik fabrikası, plastik poşet, salça konserve kauçuk, terlik fabrikaları ilçe sanayinin gelişmesini sağlamıştır.

İlçe merkezinde ve Ekşidere Köyü’nde bulunan sıcak su kaynakları İnsanların şifa bulmak için geldikleri yer olarak tanınmaktadır.
Gönen Mozaik Müzesi: Gönen Termal Tesisleri yanındadır. Üstü örtülü alandaki müzede, taban mozaiği ile çevresinde derlenmiş olan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserleri bulunmaktadır. İlçede salı günleri iğne oyası pazarı kurulmaktadır.

Marmara Adası:1800 yıldır adada çıkarılan mermerler dünyaca ün kazanmıştır. Marmara Adası’ndan Tekirdağ İstanbul ve Erdek ‘e gemi ve motorlarla ulaşım sağlanmaktadır. Her gün Marmara’dan Erdek’e gemi seferleri düzenlenmektedir. Yeni bir seyahatname yazısında buluşmak üzere, sağlıklı, mutlu ve muhabbetle kalın. Rıza Çubuk.

Yazar

Gezdikçe; Dünyası büyüyor,hedefleri çoğalıyor, ön yargıları azalıyor, gönül zenginliği artıyor, ibret alıyor … Gezdikçe; Kendini keşfediyor, keşfettikçe başka eksiklerini görüyor, eksikleri farklı şeylerle tamamlıyor, tamamlarken öğreniyor, öğrenirken öğretiyor, öğretirken daha iyi anlıyor, daha iyi anladıkça daha çok öğrenmek istiyor, daha çok öğrenmek istedikçe gezme arzusu daha da artıyor… Geziyorum, tecrübe ediyorum ve bunları fotoğraflarımın yanında yazılarımla paylaşıyorum. Bu paylaşımın özünde, hayatımızı, çevremizi ve diğer tüm hayatları elimden geldiğince sosyal tarihin sayfalarına aktarmaya çalışıyorum… Aslında, geçici göç olarak tarif edebileceğimiz seyahat, İnsan hayatının başlangıcı ile sonu arasında devamlı bir biçimde var olduğunu görüyoruz. Diğer bir deyişle, göç insanın kaderidir, demek yanlış olmayacaktır sanıyorum…