AYDIN SEYAHATİ

AYDIN SEYAHATİ

KARACASU İLÇESİNE GİTMEK GEREKİR

Karacasu ilçesi, Aydın şehrinin doğusunda yer almaktadır. Karacasu sırtını karıncalı dağına yaslamış ve yüzünü güneye dönmüştür. İlçe oldukça yüksek ve bayır bir yere kurulmuştur. Güneyinde Denizli şehri ve Tavas ile Kale ilçeleri yer almaktadır. Karacasu ilçesinin güneyinde takriben 10 kilometre uzaklıkta binlerce yıllık Afrodisias isimli antik bir şehir bulunmaktadır. Karacasu Denizli, Aydın kara yoluna 28 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Karacasu ilçesinde yapılan pideler öylesine lezzetli ki anlatmak biraz zor, ancak tadılarak anlaşılabilir. Karacasu’da çok güzel çömlekler yapılmaktadır. Karacasu’ya yolunuzu düşürmeniz i tavsiye etmem yanlış olmaz.

Arkadaşım Cüneyt ve ailesi ile birlikte, 08 Nisan 2012 Pazar günü Karacasu ilçesini ziyaret etmiştik.  Cüneyt’in eşi Melike Hanım Buharkent’liydi. Yanımızda Dünya tatlısı, Emin Efe’de vardı seyahatimize ayrı bir tat katmıştı. Öğlen saatlerinde gittiğimiz Karacasu’da akşam saatlerinde ayrılarak Denizli yönüne gidiyorduk. Melike Hanımın teklifi üzerine Buharkent’te ikamet eden Melike’nin ailesini ziyaret etmeye karar verdik ve yolumuzu Buharkent’e çevirdik. Kısa süre sonra Melike’nin ailesinin evine varmıştık. O yörenin toprağı çok verimli hemen her meyve ağacı bulmak mümkün, Mevsimin ilkbahar olması sebebi ile erikler çiçekten meyveye dönmüştü ancak halen küçüktüler. Bende ham haldeki erikleri tatmayı çok sevdiğimi söyledim.

A (6)Buharkent/Aydın

BUHARKENT’E BESİ DAMI YAPMIŞ

Eve gittiğimizde bizi misafir ettiler, Kendi bahçelerinde bulunan erik ağaçlarında erik toplamış getirdiler bana ikram ettiler, ben çok mahcup olmuştum. Melike’nin babası Ümit abi ile derin bir sohbete dalmıştık. Buharkent İlçesinin tarihinde konuşuyorduk, Buharkent Denizli’den Aydın şehrine uzanan Menderes vadisinde yer almaktadır ve Buharkent’te bolca incir ve zeytin yetişmektedir. Ayrıca çok sayıda meyve yetişmektedir. Buharkent çok verimli topraklara sahip ve bolca su bulunmaktadır ayrıca Güney doğusunda bulunan Babadağ’ın eteklerinde hemen her yerde kaplıcalar bulunmaktadır. Buharkent ilçesinin, batısında Nazilli ilçesi, Kuzey doğusunda Buldan ilçesi yer almaktadır. Sohbetin ileri ki bir aşamasında konu tarıma ve besi işlerine gelmişti, Ümit abi yeni bir besi damı yaptığını ve besi hayvanları aldığını söyledi. Bende kendisine besi hayvanı yetiştirmenin çok zor olduğunu nasıl yetişebildiğini sordum. Kendisi oraya ayrıca bir lojman yaptığını ve bir aileyi yerleştirdiğini, onlara maaş verdiğini, besi hayvanlarına O ailenin baktığını anlattı. Bunun üzerine sohbetimiz besi damının güvenliğine gelmişti. İşte tam burada Ümit abinin konuya yaklaşımı beni adeta şaşkına çevirmişti.

A (13)Buharkent

ÜMİT ABİ’NİN YAKLAŞIMI ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Ümit abi ile besi damının güvenliğini konuşurken ben damın etrafına tel çit çekerek, geceleri çitin içine koruma köpeklerini salmasının ve etrafı gören kameralar yerleştirmesinin iyi olacağını anlattım. Benin sözüm bitince, Ümit abi kamera yerleştirmeyi asla düşünmüyorum dedi. Bende neden diye sordum. Bunun üzerine Ümit abi aynen şöyle dedi;

Şimdi ben oraya kamera yerleştirsem, Allah korusun bir hırsızlık olsa, kamera hırsızları kaydet etse, ben O zaman hırsızların kim olduğunu öğrenmiş olacağım ve durup dururken hakkında olumsuz düşüneceğim insanlar olacak, buda beni rahatsız eder,  O sebeple ola ki, bir hırsızlık olursa hırsızların kim olduğunu öğrenmek istemem dedi.

Ben tam bir şaşkına dönmüştüm, hiç böyle düşünmemiştim, Hâlbuki hep malımız ve hakkımızı korumak içgüdüsü ile düşünüp ve O yönde tedbirler alacağımızı düşünmüştüm O ana kadar. Ümit abinin bu yaklaşımı benim için tam bir hayat dersi oldu. Yeni bir seyahatname yazısında buluşmak üzere, Sağlık, sevgi ve muhabbetle kalın. Rıza Çubuk.

A (15)Karacasu/Aydın

a

Yazar

Gezdikçe; Dünyası büyüyor,hedefleri çoğalıyor, ön yargıları azalıyor, gönül zenginliği artıyor, ibret alıyor … Gezdikçe; Kendini keşfediyor, keşfettikçe başka eksiklerini görüyor, eksikleri farklı şeylerle tamamlıyor, tamamlarken öğreniyor, öğrenirken öğretiyor, öğretirken daha iyi anlıyor, daha iyi anladıkça daha çok öğrenmek istiyor, daha çok öğrenmek istedikçe gezme arzusu daha da artıyor… Geziyorum, tecrübe ediyorum ve bunları fotoğraflarımın yanında yazılarımla paylaşıyorum. Bu paylaşımın özünde, hayatımızı, çevremizi ve diğer tüm hayatları elimden geldiğince sosyal tarihin sayfalarına aktarmaya çalışıyorum… Aslında, geçici göç olarak tarif edebileceğimiz seyahat, İnsan hayatının başlangıcı ile sonu arasında devamlı bir biçimde var olduğunu görüyoruz. Diğer bir deyişle, göç insanın kaderidir, demek yanlış olmayacaktır sanıyorum…